2018 FIRST Championship Preview!

News

The 2018 FIRST Championship in Houston is coming soon: April 18-21!  The Central Valley will have 6 FIRST teams present at the event.  This page lists all the scheduled events for teams in the area, as well as links to watch them live!

General Championship Information

All times below are listed in Pacific Time.

Event is held in Texas (Central Time Zone).

7517

The Electric L.E.G.O.S.
World Festival Team #7
Alta Sierra Intermediate
Clovis, CA

List of Scheduled Events

Practice Matches: 22 – 10:35 AM, 29 – 11:40 AM, 36 – 12:45 PM (Thursday)
Qualification Matches: 8 – 7:15 AM, 22 – 9:20 AM, 36 – 12:15 PM (Friday)
Awards: 1:00 PM – 2:30 PM (Saturday)

Matches are Preliminary unless also posted to frc-events.firstinspires.org.

1323

MadTown Robotics
Madera High School
Madera, CA

Instagram
Team Website

Subdivision: Roebling

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-3:30PM (Friday)
Match Numbers: 8, 21, 27, 37, 53, 61, 76, 85, 99, 108
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-11:00AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-2:30PM (Round Robin, Saturday), 4:30PM-6:30PM (Finals, Saturday)

3495

Mindcraft Robotics
Edison High School
Fresno, CA

Instagram
Team Website

Subdivision: Hopper

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-3:30PM (Friday)
Match Numbers: 1, 15, 27, 42, 50, 59, 71, 81, 96, 108
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-11:00AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-2:30PM (Round Robin, Saturday), 4:30PM-6:30PM (Finals, Saturday)

3970

Duncan Dynamics
Duncan Polytechnical High School
Fresno, CA

Instagram
Team Website

Subdivision: Hopper

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-3:30PM (Friday)
Match Numbers: 1, 14, 32, 44, 54, 63, 74, 90, 102, 111
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-11:00AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-2:30PM (Round Robin, Saturday), 4:30PM-6:30PM (Finals, Saturday)

5817

Uni-Rex
Sanger High School
Sanger, CA

Subdivision: Galileo

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-3:30PM (Friday)
Match Numbers: 5, 23, 33, 42, 48, 59, 69, 86, 100, 110
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-11:00AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-2:30PM (Round Robin, Saturday), 4:30PM-6:30PM (Finals, Saturday)

7057

Titanators
Orange Cove High School
Orange Cove, CA

Subdivision: Turing

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-3:30PM (Friday)
Match Numbers: 3, 12, 25, 39, 55, 65, 78, 83, 93, 107
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-11:00AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-2:30PM (Round Robin, Saturday), 4:30PM-6:30PM (Finals, Saturday)

Related Posts

No results found

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu