2016 FIRST Championship – List of Events for CVR Teams!

News

The 2016 FIRST Championship in St. Louis is coming soon: April 27-30!  The Central Valley will have 6 FIRST teams present at the event.  This page lists all the scheduled events for teams in the area, as well as links to watch them live!

General Championship Information

All times below are listed in PDT

1323

Madtown Robotics

Subdivision: Hopper

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 10, 20, 31, 38, 53, 65, 77, 91, 104, 124
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

1671

Buchanan Bird Brains

YouTube

Subdivision: Archimedes

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 13, 22, 35, 46, 62, 70, 81, 89, 104, 114
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

2761

Ironhorse Robotics

Instagram

Subdivision: Carson

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 9, 15, 26, 42, 52, 64, 81, 91, 105, 117
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

3303

Metallic Thunder

Instagram

Subdivision: Tesla

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 3, 19, 26, 38, 51, 65, 86, 93, 103, 114
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

3970

Duncan Dynamics

Subdivision: Carson

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 1, 23, 31, 41, 53, 65, 83, 93, 103, 117
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

5817

Uni-Rex

Subdivision: Newton

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: PracticeQualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 12, 24, 31, 45, 51, 73, 82, 91, 107, 117
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

, , , , ,

Related Posts

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu