This week is the 2015 FIRST Championship in St. Louis! The Central Valley will have 6 FIRST teams present at the event. This page list all the scheduled events for teams in the area, as well as links to watch them live!
General Championship Information
All times below are listed in PDT
FIRST LEGO League
1325
The Fab Five
Public Schedule: Click Here
FLL Team Schedule: Thursday, Friday
(Look for FLL on that page)
List of Scheduled Events
FLL Team Welcome: 4-6PM (Wednesday)
Judging Sessions: 8-9AM (Thursday)
Practice Matches: 11:10AM, 12:20PM, 1:30PM (Thursday)
Official Matches: 11:25AM, 12:35PM, 1:45PM (Friday)
FLL Award Ceremony: 1:30-3PM (Saturday)
FIRST Robotics Competition
1323
Madtown Robotics
Subdivision: Tesla
Public Agenda: Click Here
Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification
List of Scheduled Events
Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 10, 24, 36, 48, 63, 74, 80, 90, 102, 126
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)
1671
Buchanan Bird Brains
Subdivision: Newton
Public Agenda: Click Here
Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification
List of Scheduled Events
Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 2, 15, 30, 39, 52, 68, 84, 93, 112, 119
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)
2761
Ironhorse Robotics
Subdivision: Newton
Public Agenda: Click Here
Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification
List of Scheduled Events
Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 10, 21, 30, 46, 57, 65, 89, 99, 110, 117
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)
3495
MindCraft
Subdivision: Curie
Public Agenda: Click Here
Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification
List of Scheduled Events
Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 3, 24, 34, 43, 53, 66, 89, 97, 105, 126
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)
5529
Visalia Vanquishers
Subdivision: Newton
Public Agenda: Click Here
Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification
List of Scheduled Events
Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 9, 25, 31, 41, 61, 72, 89, 95, 103, 115
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)