2015 FIRST Championship – List of Events for CVR Teams!

News

Update January 4, 2016: Many of the links have been removed. Schedule Files from FIRST are no longer available.

This week is the 2015 FIRST Championship in St. Louis!  The Central Valley will have 6 FIRST teams present at the event.  This page list all the scheduled events for teams in the area, as well as links to watch them live!

General Championship Information

All times below are listed in PDT

FIRST LEGO League

1325

The Fab Five

Public Schedule: Click Here

FLL Team Schedule: Thursday, Friday

(Look for FLL on that page)

List of Scheduled Events

FLL Team Welcome: 4-6PM (Wednesday)
Judging Sessions: 8-9AM (Thursday)
Practice Matches: 11:10AM, 12:20PM, 1:30PM (Thursday)
Official Matches: 11:25AM, 12:35PM, 1:45PM (Friday)
FLL Award Ceremony: 1:30-3PM (Saturday)

FIRST Robotics Competition

1323

Madtown Robotics

Subdivision: Tesla

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 10, 24, 36, 48, 63, 74, 80, 90, 102, 126
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

1671

Buchanan Bird Brains

Subdivision: Newton

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 2, 15, 30, 39, 52, 68, 84, 93, 112, 119
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

2761

Ironhorse Robotics

Subdivision: Newton

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 10, 21, 30, 46, 57, 65, 89, 99, 110, 117
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

3495

MindCraft

Subdivision: Curie

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 3, 24, 34, 43, 53, 66, 89, 97, 105, 126
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

5529

Visalia Vanquishers

Subdivision: Newton

Public Agenda: Click Here

Subdivision Match Schedules: Practice, Qualification

List of Scheduled Events

Practice Matches: 4-6PM (Wednesday)
Qualification Matches: 6:30AM-3PM (Thursday), 6AM-4:30PM (Friday)
Match Numbers: 9, 25, 31, 41, 61, 72, 89, 95, 103, 115
Division Awards and Alliance Selections: 5:30AM-6:30AM (Saturday)
Playoff Matches: 7:30AM-10:30AM (Saturday)
Championship Matches and Awards: 12:30PM-3:00PM (Saturday)

Related Posts

No results found

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menu